Що потрібно їсти щоб їжа добре засвоювалася

Зміст:

Які продукти засвоюються найкраще?

Їжа, яка добре засвоюється:

  • зелень;
  • стиглі фрукти та овочі, бажано без шкірки та насіння;
  • ягоди;
  • натуральний кисіль чи желе;
  • кисломолочні продукти;
  • яйця некруто, яєчня-глазунья, омлет, запіканка;
  • нежирне м'ясо – курка, індичка, телятина, м'ясо кролика;
  • нежирна риба – тріска, лящ чи судак;

Які продукти легко засвоюються?

Які продукти швидко перетравлюються? Серед швидкозасвоюваних продуктів виділяють приготовлені фрукти та овочі, курку, індичку, рибу, різні каші, молочні продукти, горіхи, воду, мінеральну воду Donat та чайний гриб.

Що корисно для шлунка та кишечника?

Овочі, фрукти, кисломолочні продукти, нежирні м'ясо та риба, каші на воді – все це чудові джерела необхідних поживних речовин без зайвого навантаження на шлунок та кишечник. Крім того, вони багаті на клітковину, яка сприяє нормалізації травлення.

СМ-клініка
Харчування при анемії: які продукти можна і не можна їсти для підвищення гемоглобіну

Як покращити процес перетравлення та засвоєння їжі в шлунку та кишечнику

Про те, що їжа має добре засвоюватися організмом, щоб не виникало проблем зі здоров'ям, більшість із нас знають ще з дитячого садка. Але ось, що саме потрібно робити для покращення процесу перетравлення їжі, знають далеко не всі, а якщо і знають, то нерідко порушують правила, мотивуючи це цілою низкою причин. У нашій статті ми нагадаємо, що ж таке травлення, як його покращити і чим загрожує нехтування правилами здорового харчування.

Перетравлення їжі – складний процес

Перетравлення їжі, або травлення, – це складний процес хімічної та механічної обробки їжі та її засвоєння організмом людини. Це завдання виконує весь шлунково-кишковий тракт, а не тільки шлунок, як помилково думає багато хто. Безпосередніми учасниками перетравлення, що розщеплюють біополімери їжі, що надходить на мономери, є спеціальні травні ферменти, які виробляються різними відділами ШКТ.

Травлення допомагає нашому організму засвоювати необхідні поживні речовини та позбавлятися від чужорідних, нейтралізуючи їх і не допускаючи попадання в кровотік. Крім того, вплив травлення піддаються і різні мікроорганізми: під впливом ферментів патогенні мікроби гинуть і не можуть завдати шкоди здоров'ю людини.

Функції травної системи

Весь процес травлення можна поділити на кілька основних етапів.

  1. Механічна та часткова ферментна обробка їжі в ротовій порожнині. Саме тут їжа подрібнюється при жуванні, змочується слиною і перемішується. Така попередня підготовка суттєво полегшує подальшу обробку їжі в органах шлунково-кишкового тракту. При цьому чим краще пережована їжа, тим простіше організм її переваритиме. По-перше, дрібні фрагменти легше обробити, а по-друге, слина також містить незначну кількість ферментів і за досить тривалого перебування у роті складні вуглеводи, що у їжі, потроху починають розщеплюватися. Проте в роті їжа знаходиться всього 15-20 секунд – це швидше підготовка до повноцінного травлення.

Це цікаво

У слині міститься альфа-амілаза, здатна розщеплювати крохмаль до окремих розчинних цукрів, таких як мальтоза, декстрин, мальтріоз.

  1. Травний процес у шлунку. Починається після того, як грудка пережованої їжі проковтується і проходить у шлунок стравоходом. Це перший етап інтенсивної хімічної переробки їжі, що надійшла, і розщеплення її великих молекул. У шлунку перетравлення йде під впливом шлункового соку – Складної сполуки з високою кислотністю, що містить кілька ферментів. Головний шлунковий фермент – пепсин, що розщеплює білки до простих пептидів. У процесі травлення також бере участь соляна кислота, яка виробляється в спеціальних клітинах слизової оболонки шлунка. Вона стимулює моторику та секрецію самого шлунка та відділу верхньої кишки, активує ферменти, вбиває бактерії. Крім пепсину в перетравленні бере участь желатиназ, що розщеплює колаген та желатин. Тим не менш сполуки, що утворюються на цьому етапі, ще не можуть бути засвоєні організмом, так як пептичне перетравлення відбувається в основному в поверхневому шарі харчової грудки.
  2. Далі процес травлення відбувається у тонкому кишечнику, де харчові маси піддаються впливу соку підшлункової залози, жовчі і ферментів, що виробляються залозами кишкової стінки. Саме тут їжа остаточно перетравлюється, а корисні речовини всмоктуються через кишкову стінку. Незасвоєні сполуки та вода прямують у товстий кишечник, який відповідає за всмоктування води, деяких мінералів та вітамінів, а також за формування та виведення калових мас.
    Головною залозою у системі травлення вважається підшлункова. Саме вона виділяє травні ферменти у просвіт дванадцятипалої кишки. У складі травного соку підшлункової залози містяться протеази (трипсин, хімотрипсин, еластази та карбоксипептидаза), аміалаза, нуклеази і ліпази (ліпаза, фосфоліпаза, холестероліпаза, лецитиназа). Кожен із цих ферментів виконує свою функцію, наприклад: протеази розщеплюють білки, ліпази – жири, а нуклеаза – нуклеїнові кислоти. Вироблення соку підшлункової залози починається приблизно через дві-три хвилини після їди, а триває протягом усього часу перебування їжі в дванадцятипалій кишці.

Крім ферментів підшлункової залози у травленні беруть участь і ферменти тонкої кишки: пептидази, що розщеплюють пептиди, що утворилися з білків, сахараза, мальтаза, ізомальтаза та лактаза, що перетворюють дисахариди на моносахариди (у прості односкладові цукру), і ліпаза, «Дробить» жири, що залишилися.

Ключові особливості травних ферментів

Порушення вироблення ферментів, що у процесі перетравлення, призводить до розладу травлення. Такий стан називають ферментної, або ферментативної, недостатністю. Воно не є самостійним захворюванням, але завжди викликане супутньою патологією. Гастроентерологи називають кілька основних причин виникнення ферментної недостатності.

Абсолютна ферментна недостатність обумовлена ​​зменшенням обсягу функціонування підшлункової залози при:

  • хронічному панкреатиті, камінні підшлункової залози;
  • субтотальної панкреатектомії;
  • рак підшлункової залози;
  • норищах підшлункової залози;
  • муковісцидоз;
  • квашіоркор.

Відносна панкреатична недостатність може розвиватися в результаті:

  1. зниження активності ентерокінази та інактивації панкреатичних ферментів у кишці при:
    • синдром Золлінгера-Еллісона;
    • виразкової хвороби дванадцятипалої кишки;
    • дуоденіть;
    • дисбіозі тонкої кишки;
  2. порушення транзиту кишкового вмісту та порушення змішування ферментів з харчовим хімусом при:
    • дуодено- та гастростазі;
    • інтестинальної псевдообструкції;
    • синдром роздратованого кишечника;
    • стан після ваготомії та дренирующих операціях;
  3. зниження концентрації ферментів при:
    • постгастроектомічний синдром;
    • дисбіозі тонкої кишки;
    • стан після холецистектомії;
  4. порушення продукції холецистокініну (панкреозіміну), секретину — дефіциту жовчних кислот у тонкій кишці, уродженого або при:
    • біліарної обструкції;
    • тяжких гепатитах;
    • первинному біліарному цирозі;
    • патології термінального відділу тонкої кишки;
    • дисбіозі тонкої кишки;
    • лікуванні холестираміном;
  5. гастрогенної недостатності при:
    • резекції шлунка, гастроктомії;
    • атрофічний гастрит.

При виникненні ферментної недостатності можуть з'явитися розлад апетиту, болючі відчуття в епігастрії, нудота, блювання, диспепсія, запори, метеоризм, головний біль. Через погане перетравлення їжі, а отже, і погане її засвоєння можуть виникнути авітаміноз та анемія.

Засвоєння їжі: що таке «добре» та що таке «погано»?

Ми не будемо докладно зупинятися на захворюваннях, що спричиняють ферментну недостатність, — це тема для окремої статті. Поговоримо про те, як можна допомогти організму краще впоратися з травленням їжі.

Лікарі-дієтологи рекомендують при складанні раціону враховувати такі показники: час перетравлення продуктів та ступінь їхнього засвоювання організмом. Останній залежить від якості та виду їжі. Наприклад, продукти з великим вмістом клітковини всмоктуються повільно, а щільні ненасичені тваринні жири набагато швидше, ніж насичені рослинні.На процес засвоєння впливають і мікроелементи, що містяться в їжі, при цьому всмоктування білків, жирів і вуглеводів може змінюватися в залежності від часу доби і навіть пори року. Ще один фактор, що впливає на засвоєння, – поєднання продуктів.

Фахівці ділять продукти на групи залежно від того, наскільки швидко та добре вони засвоюються організмом.

Добре засвоювані продукти – це бульйони, соки, свіжі фрукти та овочі з низьким вмістом клітковини, біле куряче м'ясо, нежирні види риби, курячі яйця. На їхнє перетравлення в середньому йде не більше двох-трьох годин.

Погано засвоюються продукти з високим вмістом крохмалю, жирів, складних вуглеводів та клітковини. До них традиційно відносять картопля, горіхи, бобові, свинину, яловичину, свіжий хліб та випічку, тверді сорти сиру, гриби, макаронні вироби, м'ясні та рибні консерви, ковбаси. Звичайно, це не означає, що людині, яка не страждає на захворювання шлунково-кишкового тракту, потрібно повністю виключити з раціону такі продукти, але розумне обмеження все ж нікому не завадять. Щоб їжа краще перетравлювалася, можна дотримуватися дуже простих рекомендацій:

  • Ретельно пережовувати їжу. Ми вже говорили про те, що пережовування – це підготовчий етап травлення. Чим дрібнішими будуть частинки їжі, тим простіше буде шлунку впоратися зі своїм завданням.
  • Харчуватися регулярно, не допускаючи великих проміжків між їдою. Оптимально – харчуватися п'ять-шість разів на день невеликими порціями.
  • Відмовитися від фастфуду і надто жирної їжі.
  • Чи не переїдати. Занадто велика кількість їжі неминуче призведе до проблем із травленням – організм просто не зможе впоратися з великими обсягами їжі.

Крім цього, здоровій людині слід включати до свого раціону. продукти, що стимулюють травну діяльність. Це різні прянощі, перець, часник, гірчиця, хрін та інші «пекучі» коренеплоди (редька, редис, ріпка). Зауважимо: вживати їх можна лише під час основного прийому їжі і лише тим, у кого немає проблем зі шлунком чи іншими органами шлунково-кишкового тракту.

Про те, чим ще можна допомогти організму та як прискорити перетравлення та засвоєння їжі, розповімо нижче.

Чи можна прискорити засвоєння їжі?

Їжа — одне з найбільших насолод для людини. Буває дуже складно встояти перед спокусою, особливо під час свят. Результатом стає переїдання, адже хочеться скуштувати і салати, і основну страву, наприклад, смажене м'ясо, і торт на десерт, і взагалі все, що є на столі. Якщо людина з'їла явно більше, ніж слід, не можна вдаватися до радикальних дій, наприклад, викликати блювоту, приймати проносні або сідати на голодну дієту. Якщо немає порушень функції шлунково-кишкового тракту, з появою неприємних симптомів (тяжкості у животі, здуття, відрижки, нудоти) через похибки у харчуванні рекомендується прийом ферментних препаратів, які поліпшують травлення.

Препарати поділяються на кілька груп [1] , кожна з яких відповідає за корекцію порушень різного типу:

  • Екстракти слизової оболонки шлунка, як головна діюча речовина яких виступає пепсин. Ця група спрямована головним чином корекцію гастрогенної ферментної недостатності.
  • Препарати з панкреатином, до складу якого можуть входити протеази, амілаза та ліпаза. Вони використовуються для терапії панкреатичної ферментної недостатності.Такі препарати допомагають підшлунковій залозі перетравлювати їжу, підтримуючи потрібний рівень ферментів, та забезпечують органу спокій, оскільки висока концентрація ферментів у просвіті дванадцятипалої кишки знижує активність підшлункової.
  • Комбіновані препарати на основі панкреатину, геміцелюлази та компонентів жовчі. Вони показані для стимулювання роботи підшлункової залози, моторики кишечнику та жовчного міхура.
  • Рослинні ензими, представлені папаїном, грибковою амілазою, протеазою, ліпазою.
  • Комбіновані ферменти, містять панкреатин у поєднанні з рослинними ензимами, вітамінами.
  • Дисахарідази (тілактаза).

Дія ферментовмісних препаратів спрямована на поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту та усунення симптомів переїдання, таких як тяжкість у шлунку, нудота, здуття.

На ефективність лікування, крім типу основної діючої речовини, впливає і форма випуску лікарського засобу – таблетки, краплі або капсули, що містять мікрогранули. Недоліком таблеток і крапель є те, що при потраплянні до шлунка вони інактивуються під дією шлункового соку. Капсула руйнується під дією кислого середовища шлункового соку, а оболонка мікрогранул, навпаки, розчиняється у лужному середовищі тонкого кишківника. Активна речовина таким чином у незмінному вигляді досягає верхніх відділів кишечника, де особливо необхідна достатня концентрація травних ферментів.

Підхід до нормалізації травлення має бути комплексним. Бажано поєднувати дотримання принципів здорового харчування з оптимальним фізичним навантаженням, яке також сприяє нормальній роботі органів травлення.При виникненні таких симптомів порушення травлення, як диспепсія, метеоризм, діарея, зумовлених ферментної недостатністю, слід прийняти ферментний препарат, рекомендований лікарем.

  • 1 https://www.pharmindex.ru/practic/3_gastro.html
  • 2,4 https://clck.ru/M6efZ
  • 3 https://clck.ru/MyG8d

Порушення травлення: симптоми та причини, як допомогти роботі ШКТ

Навіть у людей без хронічних захворювань системи травлення іноді можуть з'являтися скарги, пов'язані з поганим травленням. Деякі з таких станів фахівці називають «диспепсія», або по-іншому — нетравлення 1, 2 . Воно може бути спричинене порушенням роботи травної системи організму. Також його появі може супроводжувати погіршення психоемоційного стану 3 . Про те, які симптоми можуть бути характерними для поганого травлення, що їх спричиняє і як із ними справлятися — у цій статті.

Симптоми при порушенні травлення

Несваріння може виявлятися по-різному. Наприклад, болем і відчуттям тяжкості в області шлунка, печією, відрижкою, здуттям живота, а також гучним «бурчанням» у ньому, змінами випорожнень та іншими симптомами. В окремих випадках може з'являтися легка нудота, яку описують словом «каламут» 1, 2 .

У будь-якому випадку важливо відстежувати частоту, тривалість і час виникнення скарг 4 : чи пов'язані вони з прийомом їжі або виникають натщесерце, а також час з моменту прийому їжі до появи перших подібних симптомів. Знаючи це, легше припустити, через що може порушуватися травлення 1 .

Так, наприклад, якщо скарги з'являються відразу або через півгодини-годину після їди, то, можливо, порушена робота верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ): стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки. Таким чином, може проявлятися функціональна диспепсія. У той же час для ряду захворювань верхнього відділу ШКТ характерні і болі в період між їдою або навіть вночі 1, 2 .

Якщо скарги також пов'язані з прийомом їжі і включають розлад стільця, підвищене утворення газів і здуття живота, їх причиною може бути порушення рухової активності кишечника, недостатність ферментів чи порушення мікробного балансу 1, 2, 4 .

Так, наприклад, якщо скарги з'являються відразу або через півгодини-годину після їди, то, можливо, порушена робота верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (ШКТ): стравоходу, шлунка, дванадцятипалої кишки. Таким чином, може проявлятися функціональна диспепсія. У той же час для ряду захворювань верхнього відділу ШКТ характерні і болі в період між їдою або навіть вночі 1, 2 .

Якщо скарги також пов'язані з прийомом їжі і включають розлад стільця, підвищене утворення газів і здуття живота, їх причиною може бути порушення рухової активності кишечника, недостатність ферментів чи порушення мікробного балансу 1, 2, 4 .

Можливі причини порушеного травлення

Недостатнє пережовування

Процес травлення починається ще в ротовій порожнині. Якщо людина не може ретельно пережовувати їжу, вона недостатньо подрібнюється в ротовій порожнині, і харчова грудка недостатньо ферментується слиною. Це може ускладнювати проходження їжі стравоходом, викликаючи його надмірне подразнення.Крім того, суха їжа довше затримується у шлунку, повільніше просочується шлунковим соком та травними ферментами, порушуючи перетравлення їжі 2, 4, 5 .

Переїдання 7

У шлунку їжа пробуде якийсь час. Для її переробки організм витрачає ресурси, які потребують відновлення. Якщо людина постійно перекушує, не дотримуючись графіку їжі, то органи травлення можуть працювати з «перевантаженням», що в результаті може підвищувати ризик збоїв у їх роботі 1, 7 .

Їжа «на бігу»

Їжа, прийнята «на бігу», може виявитися погано пережованою. До того ж швидкий темп поглинання їжі може бути пов'язаний із мимовільним заковтуванням великої кількості повітря. І це може викликати отрыжку 1, 2, 4, 6 .

Пропуск сніданків та пізні вечері 8, 9

Існує поняття «циркадні ритми». У різний час доби шлунково-кишковий тракт та його ферменти можуть працювати з меншою чи більшою інтенсивністю. Ці цикли частково пов'язані з чергуванням періодів денної активності та нічного спокою. Часте або постійне порушення цих циклів може стати причиною поганого травлення 10 .

Більшість озвучених вище чинників і причин, які пов'язані з хворобами, можна усунути організацією правильного режиму харчування, нормалізацією психологічного стану, формуванням здорових звичок 2 .

Інші фактори, які можуть погіршувати травлення

Неправильний склад та спосіб обробки їжі

Здорове травлення забезпечується як налагодженням режиму харчування.У раціоні може виявитися занадто багато жирної, солоної, смаженої або копченої їжі, клітковини або їжі, що стимулює надмірне жовчовиділення 2, 3 . Все це може створювати додаткове навантаження на органи травлення, тому необхідна достатня кількість ферментів, що сприяють найбільш повному перетравленню важкої їжі 2, 4 .

Самолікування

Лікарські препарати та засоби народної медицини в нормі або за порушення правил їх прийому можуть бути причиною порушеного травлення 2 . Людям із симптомами диспепсії слід дуже обережно підходити до прийому різних медикаментів, наприклад, нестероїдних протизапальних препаратів 1, 3 .

Нездоровий спосіб життя

Недолік чи надлишок сну, низька фізична активність, куріння, алкоголь, фастфуд і готові закуски — це також може погано впливати на роботу шлунково-кишкового тракту 1, 3, 9 .

Нервове напруження

Іноді порушене травлення може бути пов'язане з перенапругою нервової системи людини. Виникнення диспепсії часом передує значний стресовий чинник чи поєднання таких, і навіть депресія чи занепокоєння 3, 11 .

Лікування диспепсії

Лікування може включати зміну способу життя, нормалізацію харчування, застосування лікарських препаратів, а в ряді випадків методів психотерапії 3 . Успіх терапії багато в чому залежить від конкретної людини: дисциплінованості щодо прийому ліків, їжі, дотримання рекомендацій 11 . Загальні рекомендації наведені нижче.

Дотримання режиму прийому їжі

В ідеалі потрібно 5 або 6 разів на день, невеликими порціями 3, 11, не поспішаючи, не заковтуючи повітря. Їжу варто прожовувати ретельно, щоб вона рясно змочувалась слиною і була добре подрібнена 4, 5 . Важливо не допускати переїдання, особливо перед сном.Їжу та напої слід вживати теплими — не холодними та не гарячими, ближче до температури тіла 3 .

1 Дотримання режиму прийому їжі

В ідеалі потрібно 5 або 6 разів на день, невеликими порціями 3, 11, не поспішаючи, не заковтуючи повітря. Їжу варто прожовувати ретельно, щоб вона рясно змочувалась слиною і була добре подрібнена 4, 5 . Важливо не допускати переїдання, особливо перед сном. Їжу та напої слід вживати теплими — не холодними та не гарячими, ближче до температури тіла 3 .

Обмеження споживання гострої їжі

2 Обмеження споживання гострої їжі

Їжа не повинна бути жирною, надмірно гострою та солоною. Також слід обмежити каву. Краще вибирати страви, що володіють ефектом, що обволікає: киселі, овочеві супи-пюре, рідкі каші, пюре з гарбуза або картоплі 3 .

Виключення шкідливих звичок

Потрібно виключити куріння та прийом алкоголю. Шкідливі звички причетні до порушення рухової та секреторної активності травного тракту та можуть провокувати повернення захворювань шлунково-кишкового тракту 3 . Також варто обмежити вживання снеків: чіпсів, сухариків, бургерів та хот-догів — фастфуд часто погано сумісний зі здоровим способом життя та «нормальним» процесом травлення 1, 2, 8 .

3 Виключення шкідливих звичок

Потрібно виключити куріння та прийом алкоголю. Шкідливі звички причетні до порушення рухової та секреторної активності травного тракту та можуть провокувати повернення захворювань шлунково-кишкового тракту 3 . Також варто обмежити вживання снеків: чіпсів, сухариків, бургерів та хот-догів — фастфуд часто погано сумісний зі здоровим способом життя та «нормальним» процесом травлення 1, 2, 8 .

Зниження впливу стресу

4 Зниження впливу стресу

Порушення травлення може виникати через стресові ситуації 3 . Щоб зменшити вплив стресу, можна освоїти методи психологічного розслаблення 12 . У складних ситуаціях варто звернутися до фахівця – психолога, психотерапевта.

Заняття спортом

Адекватні фізичні навантаження як нормалізують перистальтику ШКТ, вони можуть проводити тонус всього організму. Варто спробувати прогулянки перед сном, катання на велосипеді та лижах, плавання, фітнес, лікувальну фізкультуру 1, 2, 9 .

5 Заняття спортом

Адекватні фізичні навантаження як нормалізують перистальтику ШКТ, вони можуть проводити тонус всього організму. Варто спробувати прогулянки перед сном, катання на велосипеді та лижах, плавання, фітнес, лікувальну фізкультуру 1, 2, 9 .

Медикаментозна допомога

При скаргах на симптоми диспепсії фахівець може порадити прийом препаратів, які містять травні ферменти 14 . Один із таких препаратів — Фестал® 13 . Компоненти препарату Фестал® сприяють лікуванню перетравлення білків, вуглеводів, жирів, виділенню власних ферментів підшлункової залози, а також зменшенню газоутворення в кишечнику 13 .

При скаргах на симптоми диспепсії фахівець може порадити прийом препаратів, які містять травні ферменти 14 . Один із таких препаратів — Фестал® 13 . Компоненти препарату Фестал® сприяють лікуванню перетравлення білків, вуглеводів, жирів, виділенню власних ферментів підшлункової залози, а також зменшенню газоутворення в кишечнику 13 .

Важливо пам'ятати, що розібратися у причинах неприємних відчуттів та призначити правильне лікування може лише лікар. Якщо симптоми порушеного травлення зберігаються або посилюються, слід звернутися до фахівця.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЯ З ФАХІВЦЕМ.

ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

    Гастроентерологія: національне керівництво: коротке видання/за ред. В. Т. Івашкіна, Т.Л. Лапина. – М.: Геотар-Медіа, 2018. – 464 с.

  1. Діагностика, диференціальна діагностика та лікування захворювань органів травлення: навч. посібник / А. В. Лутай, І. Є. Мішина, А.А. Гудухін, Л. Я. Корнілов, С. Л. Архіпова, Р. Б. Орлов, О. Н. Алеутська. Іванове, 2008. 156 с.
  2. Баранов С. А., Нечаєв Ст М. і співавт. Функціональна диспепсія та методи її лікування. Науково-практична ревматологія. 2020; 58 (1): 87-90.
  3. Самсонов А. А. Фестал як базовий елемент корекції диспепсичних розладів. РМЗ №13 від 11.06.2013 стор. 685.
  4. Смірнов В. М. Фізіологія людини: Підручник. М.: Медицина, 2002. – 608 с.
  5. Головенко О.В., Михайлова Т.Л. та співавт. Синдром метеоризму: причини та можливості лікування. Фарматека. 2009; 2: 17-22.
  6. Pilichiewicz AN, Horowitz M та ін. Відносини між ознаками і гігієнічними ознаками в пацієнтів з функціональною dyspepsia. Clin Gastroenterol Hepatol. 2009 Mar;7(3):317-22.
  7. Pesce M та ін. Дієта і функціональна диспепсія: Clinical correlates and therapeutic perspectives. World J Gastroenterol. 2020 Feb 7; 26 (5): 456-465.
  8. Codoñer-Franch P, Gombert M. Circadian rhythms в pathogenesis gastrointestinal diseases. World J Gastroenterol. 2018 Oct 14;24(38):4297-4303. doi: 10.3748/wjg.v24.i38.4297.
  9. Jaclyn N. Malloy, Jiffin K. Paulose. Circadian rhythms gastrointestinal функцій є регульованими як центральні і периферичні освітлення. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2012 Aug 15; 303 (4): G461-G473.
  10. Васильєв Ю. В. Функціональна диспепсія. Сучасні уявлення про проблему та можливість терапії. Медична рада. 2013; 10: 94-98.
  11. Психологія стресу та методи його профілактики: навчально-методичний посібник / Авт. – В.Р. Більданова, Г.К. Бісерова, Г.Р. Шагівалєєва. – Єлабуга: Видавництво ЄІ КФУ, 2015. – 142 с., Стор.32-42.
  12. Інструкція із застосування лікарського препарату для медичного застосування Фестал® Реєстр. уд. N014796/01.
  13. Костюкевич О.І. Травна недостатність та її корекція з позиції лікаря-гастроентеролога. РМЗ «Хвороби органів травлення» №1 від 11.03.2008 стор. 10. –>
  14. Гастроентерологія: національне керівництво: коротке видання/за ред. В. Т. Івашкіна, Т.Л. Лапина. – М.: Геотар-Медіа, 2018. – 464 с.
  15. Діагностика, диференціальна діагностика та лікування захворювань органів травлення: навч. посібник / А. В. Лутай, І. Є. Мішина, А.А. Гудухін, Л. Я. Корнілов, С. Л. Архіпова, Р. Б. Орлов, О. Н. Алеутська. Іванове, 2008. 156 с.
  16. Баранов С. А., Нечаєв Ст М. і співавт. Функціональна диспепсія та методи її лікування. Науково-практична ревматологія. 2020; 58 (1): 87-90.
  17. Самсонов А. А. Фестал як базовий елемент корекції диспепсичних розладів. РМЗ №13 від 11.06.2013 стор. 685.
  18. Смірнов В. М. Фізіологія людини: Підручник. М.: Медицина, 2002. – 608 с.
  19. Головенко О.В., Михайлова Т.Л. та співавт. Синдром метеоризму: причини та можливості лікування. Фарматека. 2009; 2: 17-22.
  20. Pilichiewicz AN, Horowitz M та ін. Відносини між ознаками і гігієнічними ознаками в пацієнтів з функціональною dyspepsia. Clin Gastroenterol Hepatol. 2009 Mar;7(3):317-22.
  21. Pesce M та ін. Дієта і функціональна диспепсія: Clinical correlates and therapeutic perspectives. World J Gastroenterol. 2020 Feb 7; 26 (5): 456-465.
  22. Codoñer-Franch P, Gombert M. Circadian rhythms in pathogenesis gastrointestinal diseases. World J Gastroenterol. 2018 Oct 14;24(38):4297-4303. doi: 10.3748/wjg.v24.i38.4297.
  23. Jaclyn N. Malloy, Jiffin K. Paulose. Circadian rhythms gastrointestinal функцій є регульованими з центральних і периферійних освітлення. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2012 Aug 15; 303 (4): G461-G473.
  24. Васильєв Ю. В. Функціональна диспепсія. Сучасні уявлення про проблему та можливість терапії. Медична рада. 2013; 10: 94-98.
  25. Психологія стресу та методи його профілактики: навчально-методичний посібник / Авт. – В.Р. Більданова, Г.К. Бісерова, Г.Р. Шагівалєєва. – Єлабуга: Видавництво ЄІ КФУ, 2015. – 142 с., Стор.32-42.
  26. Інструкція із застосування лікарського препарату для медичного застосування Фестал® Реєстр. уд. N014796/01.
  27. Костюкевич О.І. Травна недостатність та її корекція з позиції лікаря-гастроентеролога. РМЗ «Хвороби органів травлення» №1 від 11.03.2008 стор. 10.

5 СПОСОБІВ ПОКРАЩИТИ ХАРЧУВАННЯ

Іноді наш шлунок «лінується» — повільно перетравлює їжу, витрачає більше часу на те, щоб вона пішла далі, продовживши свій шлях травним трактом. Ця проблема називається функціональним порушенням травлення. Стан цей тимчасовий, не пов'язаний із хворобами. Однак подібне порушення може призвести до розвитку симптомів диспепсії та (або) мальдигестії і згодом – до порушення перетравлення у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту або в кишечнику. Нижче – п'ять способів допомогти шлунку не лише ліками.

ЩО ТАКЕ ТЯЖКІСТЬ В ШЛУНКУ І ЯК ВІД НЕЇ ПОЗБУТИСЯ

Тяжкість у шлунку – почуття дискомфорту, яке виникає після їжі і локалізується у верхній частині живота. На нього варто звернути особливу увагу, адже воно – можлива ознака порушення травлення через переїдання, недотримання дієти, стресу та різноманітних захворювань. Як варто поводитися, щоб уникнути тяжкості, які препарати можна спробувати прийняти і багато іншого – в цій статті.

ПОГАНЕ ХАРЧУВАННЯ: СИМПТОМИ, МОЖЛИВІ ПРИЧИНИ, І ЯК ДОПОМОГТИ РОБОТІ ШКТ

Навіть у тих, хто не страждає на хронічні хвороби травної системи, іноді з'являються скарги, пов'язані з поганим травленням.Деякі з таких станів спеціалісти називають «диспепсія» чи просто — нетравлення. Воно може бути спричинене порушенням роботи інших систем організму. Також його появі супроводжує погіршення психологічного та фізичного стану. Про те, які симптоми бувають у поганого травлення, що їх спричиняє та як з ними боротися – у цій статті.

Related Post

Філе оселедцяФіле оселедця

Яка користь від оселедця? Оселедець багатий вітаміном D, який корисний для кісток і нирок. Жирні кислоти в складі оселедця незамінні в профілактиці хвороб мозку, серця і судин. Вони активізують розумовий

Кіт серед кажанівКіт серед кажанів

Чому кажани літають вночі? Кажани обрали нічне життя багато мільйонів років тому, з декількох причин, по перше легше втікати від хижаків. По-друге, вночі прохолодніше і відповідно, легше літати, по-третє, немає