Як годувати дитину після року ніж

Після року малюкові необхідно давати варені яйця (курячі або перепелині). Широко використовуватися в дитячому харчуванні після року повинні крупи (кукурудзяна, вівсяна, рисова, гречана) та макаронні вироби. Щодо хліба, то до 1,5 років краще пропонувати малюкам тільки білий хліб, оскільки він легше перетравлюється.

Чим годувати дитину після 1 року?

У цілому нині дитина може їсти таку ж їжу, як і інші члени сім'ї. У харчуванні дитини 1–3 років життя щодня мають бути присутніми: м'ясо тварин або птиці, молочні та кисломолочні продукти, овочі, фрукти, хліб, крупи, рослинна та вершкове масло; рибу та яйця включають до раціону 2–3 рази на тиждень.

Як правильно годувати дитину на 1 рік?

Рекомендується харчуватися 3-4 рази на день по 300-400 г плюс 1-2 перекушування між годуваннями. З першого року життя малюк може пережовувати тверду їжу. Якщо лактація продовжується, годувати дитину грудьми можна до 2 років. Уникайте фастфуду та солодких газировок.

Чим нагодувати однорічну дитину на обід?

Бажано, щоб дитина їв суп щодня. Гарячі страви: парові котлетки, тефтелі, паштети, відварене або приготовлене на пару м'ясо з гарніром з овочевої суміші або пюре. Один-два рази на тиждень можна готувати рибні страви. У ті дні, коли на сніданок немає каші, обід гарнір можна готувати з круп або вермішелі.

дитячі рецепти, страви
Чим годувати дитину в 1, 2, 3 роки – зразкове меню ДИТЯЧІ РЕЦЕПТИ, СТРАВИ

Харчування дитини після року: чим годувати, раціон, меню

Після однорічного віку раціон харчування дитини поступово розширюється, створюються передумови поступового переходу на «дорослий» стіл.Звичайно, це зовсім не означає, що з року малюкам можна давати борщ із салом, смажену курку, торти з олійним кремом. Травлення дітей перших трьох років життя дуже ніжне, воно суттєво відрізняється від дорослого організму. Тому знайомство з новими продуктами, стравами має відбуватися поступово з урахуванням вікових особливостей травлення.

Загальні правила харчування дитини на 1 рік

На першому році життя лідируючі позиції у дитячому меню займає грудне молоко чи його замінники. На другому році експерти ВООЗ, вітчизняні педіатри рекомендують не відмовлятися від грудного вигодовування, практикувати його доти, доки це влаштовує маму та малюка. Але молоко поступається своїми лідирующими позиціями, поступово витісняється новими необхідними для дітей продуктами. Щоб травна система, органи виділення, печінка не страждали від навантаження, а організм отримував усі необхідні нутрієнти (білки, вуглеводні, жирові компоненти) та вітамінно-мінеральні компоненти, важливо правильно складати раціон. Загальні принципи харчування після року визначено у Програмі оптимізації харчування дітей віком від 1 до 3 років у Російській Федерації. Вони містять базові рекомендації, принципи здорового харчування та складання дитячого меню. На початку 2015 року на Конгресі педіатрів Росії було ухвалено проект Національної програми з оптимізації харчування дітей 1-3 років у РФ.

Ось найважливіші рекомендації педіатрів:

  • У меню дитини щодня мають бути всі групи продуктів: м'ясо, птиця або риба, молочні та кисломолочні продукти, овочі, фрукти, крупи, яйця, олія тощо. Загальний обсяг овочів може становити до 200-300 г на день та до 100-200 г фруктів та ягід.
  • Щодня дитина повинна отримувати щонайменше 300-450 мл рідких молочних продуктів (молоко, кефір, йогурт тощо). Бажано, щоб хоча б частина цих продуктів була додатково збагачена залізом, йодом, вітамінами А та Д.
  • Бажано зберігати у харчуванні деяку частину продуктів промислового випуску, віддаючи перевагу додатково збагаченим продуктам. Каші та пюре повинні мати відповідну консистенцію (шматочками), щоб стимулювати розвиток навичок жування.
  • Важливо важливо дотримуватися режиму харчування. Це забезпечує гарне перетравлення та засвоєння їжі.

Крім цього, треба приділяти увагу поведінці дитини за столом. Треба намагатися привчати його повільно жувати, ретельно пережовуючи їжу, вчити користуватися серветками, показувати, як користуватися ножем і т.д.

Спеціальні кашки для дітей віком від 1 до 3 років можна знайти в асортименті Heinz. Це молочні кашки, що мають високу поживну цінність, збагачені потрібними вітамінами і мінералами. Але найважливіше – такі кашки містять шматочки зернових пластівців та фруктів, що допомагає малюкам навчатися навичкам жування та поступово підготуватися до вже «дорослого» столу.

Раціон харчування малюка: фізіологічні основи

Протягом першого року система травлення немовляти проходить поступову адаптацію до все більш щільної їжі. У міру введення прикорму та розширення раціону малюк навчається перетравлювати продукти, відмінні від материнського молока, тренує навички жування щільної їжі. До однорічного віку шлунково-кишковий тракт вже «дозріває» до прийому цілої низки продуктів харчування — м'яса, риби, птиці, фруктів, овочів, злаків. Проте, в дітей віком поки що прорізалися в повному обсязі зуби, можливості пережовування їжі обмежені.Це визначає консистенцію, густину страв, вибір продуктів.

Діти старше року відбуваються певні фізіологічні зміни. Вони визначають здібності до засвоєння нової їжі. Так, з народження малюк потроїв свою вагу, тому організму потрібно набагато більше енергії для забезпечення всіх клітин та тканин. Відповідно, він повинен отримувати більший обсяг добре засвоюваної, достатньо калорійної, при цьому корисної їжі. Органи травлення та весь організм загалом підлаштовуються під нові завдання:

  • відбувається потовщення слизової оболонки;
  • збільшується довжина кишечника, його стінка стає захищенішою від зовнішніх агресивних факторів;
  • розширюється мережа судин, що обплітають кишечник та інші органи, що дозволяє отримувати більше поживних речовин з їжі та швидше доставляти їх до тканин;
  • активніше виділяється жовч із жовчного міхура, що дозволяє перетравлювати більшу кількість жирів;
  • обсяг шлунка досягає 250-300 мл, що дозволяє переводити малюка на більш чіткий режим їди.

За рахунок цих змін та активної роботи нервової, ендокринної та імунної системи протягом другого року життя дитини можна поступово переводити на тверду їжу. У щоденному раціоні у нього мають бути:

  • свіжі фрукти та ягоди, різні варіанти страв з ними;
  • овочі у різних випадках (свіжі, відварені, запечені, тушковані);
  • м'ясо та птиця в різних видах – невеликі шматочки, котлети, рубані страви, гуляші тощо;
  • рибні страви (за умови, що немає алергії);
  • яйце (не лише жовток, а й білок);
  • різні види круп у формі каш або гарнірів.

Важливо дотримуватись рекомендацій фахівців у галузі дитячого харчування, звертаючи увагу не тільки на вибір продуктів.Важливими є також способи їх приготування, об'єм готової страви. Крім того, важливо запам'ятати непорушне правило: малюкам потрібно давати лише свіжі продукти та страви. Повторне розігрів, тривала термічна обробка призводять до втрати поживної цінності продуктів.

Після року необхідно приділяти увагу підтримці здорової мікрофлори у кишечнику. Вона важлива для того, щоб максимально ефективно здійснювався процес травлення, синтезувалися вітамін К та В2, розщеплювалися білки, вуглеводи та жири. Крім того, мікрофлора стимулює імунний захист організму. Щоб підтримати корисні бактерії, необхідно вживати більше клітковини та кисломолочних продуктів – вони містять корисні про- та пребіотики.

Режим харчування дітей після року

Варто привчати дитину до суворого режиму дня з їдою в один і той же час. Рівномірні перерви між їдою допомагають підтримувати оптимальний темп зростання, безперервне надходження поживних компонентів. Крім того, строгий режим дозволяє попередити сильний голод чи переїдання. Відхилення від часу їди не повинні перевищувати 15-20 хвилин.

Після року оптимальним буде чотириразове харчування з можливим додатковим перекушуванням. Зразкова схема виглядає так:

  • Сніданок о 8-9 ранку. Якщо дитина встає рано, всі їди відповідно зрушуються.
  • Обід о 12-13 годині. В ідеалі перед обідом варто запланувати прогулянку, тоді дитина витратить енергію та поїсть із великим апетитом. Якщо ви виходите на прогулянку, між обідом та сніданком потрібен перекус — так званий другий сніданок. Але він має бути не пізніше ніж за дві години до обіду.
  • Полудень о 16-17 годині. Цей прийом їжі посідає період після денного сну.Тому поживне навантаження невелике. Полудень необхідний, щоб малюк міг підтримати сили до вечері.
  • Вечеря о 19-20 годині. Не варто затягувати час вечері, оскільки не можна укладати дитину на повний шлунок. До сну має пройти приблизно 1,5-2 години.

Вночі дитина може отримувати грудне молоко або спеціальне адаптоване молочко для дітей віком від року. Деяким дітям також потрібно раннє ранкове годування, яке підтримає сили до сніданку.

Як скласти зразкове меню для дитини в 1 рік

Конкретні продукти та страви батьки вибирають, виходячи зі смаків дитини та доступних продуктів. У складанні меню є ряд загальних принципів, дотримання яких дозволить скласти повноцінний та здоровий раціон.

Сніданок має бути досить калорійним. Можна рекомендувати такі варіанти:

  • каші з різних круп (рисова, вівсяна, гречана, мультизлакова, кукурудзяна);
  • молочний суп із локшиною;
  • один раз на тиждень допустимо паровий омлет.

Доповнює сніданок булочка, компот чи неміцний чай.

Другий завтра або перекус має на увазі невеликий прийом їжі. Це можуть бути:

  • фруктове, ягідне пюре;
  • банан, яблуко, груша;
  • йогурт або біолакт, кефір із дитячою печінкою.

Цей перекус допоможе підтримати сили та запустити процес підготовки травної системи до щільного обіду.

Обід – найщільніший за калорійністю прийом їжі. Він має на увазі перше і друге блюдо. На перше можна давати нежирний курячий, яловичий бульйон, овочеві супи без спецій та солі, засмажки. На друге рекомендується овочевий або круп'яний гарнір, макарони, м'ясна або рибна страва (тефтель, котлетка, рубане м'ясо).

Полудень – це невеликий перекус перед вечерею. Він може включати:

  • сирники;
  • ліниві вареники;
  • молочний суп;
  • сир;
  • кисломолочні продукти з печивом чи булочкою;
  • фруктові пюре чи десерти.

Об'єм їжі не повинен бути дуже великим.

Вечеря має на увазі досить щільну їжу, яка дасть дитині сили на наступну ніч. Можна рекомендувати:

  • овочеві пюре;
  • м'ясні страви;
  • круп'яний гарнір;
  • рибні страви;
  • каші.

Їх доповнює компот, неміцний чай.

Вночі можна давати дитині кефір, ряжанку, біолакт, грудне молоко. Рекомендується вживати молочні продукти з кухля або поїльника, уникаючи пляшки з соскою.

Чим не можна годувати дитину

Є ціла низка продуктів та страв, від яких у раціоні дитини старше року варто утриматися. Під заборону потрапляють:

  • всі види газованих напоїв (навіть питна вода із газом);
  • торти та цукерки, тістечка та шоколад;
  • жирні сорти риби та м'яса, птиці;
  • ікра, морепродукти, горіхи, мед та екзотичні фрукти;
  • консерви (крім спеціалізованих дитячих);
  • ковбасні вироби та сосиски;
  • смажені, мариновані, копчені;
  • шашлики, кури гриль;
  • гострі та пряні спеції (допустимі сушені трави);
  • часник та цибуля (свіжі);
  • всі види грибів.

Також під заборону потрапляють будь-які льодяники, карамель, жуйка. Небезпечні в такому юному віці чіпси та будь-які страви фастфуду.

Related Post

Обрізка малини на зимуОбрізка малини на зиму

Малину потрібно обрізати добре заточеним секатором, він повинен різати, а не тиснути. Спосіб обрізання залежить від сорту. Сорти погано пристосовані до суворих зим, майже завжди це ремонтантні, потрібно обрізають повністю,

Як зробити брелок своїми руками: покрокова інструкціяЯк зробити брелок своїми руками: покрокова інструкція

Зміст:1 Як зробити брелок для ключів?2 Як називається брелок на нитці?3 Як зробити значки із пластику в духовці?4 Навіщо потрібно носити брелок на ключах? Індивідуальні аксесуари завжди привертали увагу та